Početna Vijesti Najbolje i u državi
Najbolje i u državi PDF Ispis E-mail
Utorak, 09 Lipanj 2009 17:11

Naša škola osvojila prvo mjesto na XIII. Nacionalnom savjetovanju o gospodarstvu i poduzetništvu

 

“Teško je doći iz malene sredine i osvojiti prvo mjesto” – riječi su profesorice i mentorice Jadranke Kardum Uskok dok je ponosno držala svoju statuu. U Zadarskom listu i Vox-u već ste mogli vidjeti slike i o čemu je riječ, al za one koji još nisu čuli, ponovit ćemo, al ovaj put cijeli događaj prepričan je iz učeničke perspektive. Možda će biti malo subjektivnije, al svejedno se udobno smjestite dok premotamo cijeli film i objasnimo kako se za SŠ kneza Branimira i Benkovac čulo na jednom od jako važnih događaja hrvatskoga gospodarstva. Riječ je o eminentnom događaju u organizaciji Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva na kojemu se okupljaju svi važni poduzetnici Lijepe Naše, kao i čelni ljudi koji ju vode, redom ministri i državni tajnici, gradonačelnici, načelnici, župani i svi drugi kompetentni ljudi našega gospodarstva. To je XIII. Nacionalno savjetovanje koje je ove godine imalo za temu “Izazovi i prilike”,  a održalo se u Solarisu pokraj Šibenika.
U skladu s priremama, Ministarstvo je raspisalo i natječaj za pisanje poslovnoga plana s temom “kreiranje branda” i poslale ga svim srednjim i visokim školama RH.
Učenicama naše škole ovo je bio još jedan novi izazov na koji su se, naravno, odazvale. U samo dva dana nastao je projekt na sedamnaest stranica koje potpisuju učenice Marija Orlović i Ivana Ušljebrka. Kad je sve pregledano od strane profesora naše škole (Kornelija Čubrić, Jadranka Kardum Uskok, Marina Žeravica, Albin Živković) uredno je  spakirano i poslano za Zagreb. Onda je slijedio red iščekivanja i nade. A odgovor je bio pozitivan…stigla je vijest da je projekt baš naših učenica izadbran među tri najbolja u državi.
No sam projekt Ministarstvu nije bio dovoljan za proglašenje najboljega pa su zahtjevali i petominutnu power point prezentaciju za vrijeme trajanja Nacionalnoga savjetovanja u Solarisu.  Fiktivni auditorij koji je pomogao u svrhu razbijanja treme naših učenica dobro su odglumili E-2 i E-3 razred. Njima je bila predstavljena virtualna tvrtka Kamenko d.o.o. koja se bavi eksploatacijom, obradom i prodajom autohtonoga benkovačkoga kamena. Srž prezentacije bilo je brandiranje novoga proizvoda i obrana financijske i proizvodne učinkovitosti Marijinog i Ivaninog poslovnoga plana.
Ista prezentacija bila je predstavljena i u kongresnoj dvorani Hotela Ivan u Solarisu, samo ovaj put pred realnim auditorijem sastavljenim od već prije navedenih ljudi koji su nazočili Savjetovanju.
Da bi se početna trema razbila, učenice su s ponosom predstavile malenu sredinu iz  koje su došli i to riječima “Benkovac – srce koje kuca za preko dvadeset seoskih naselja koji mu gravitiraju”. Cijelu prezentaciju zaokružili su predstavljanjem tvrtke na engleskom jeziku.
Pobijediti nije bilo lagano jer su imali oštru konkurenciju. Finalisti su bili još Gimnazija iz Ogulina i Privatna ekonomska škola Katarina Zrinski iz Zagreba koji su imali zanimljivo brandiranje hrane i bluetooth naočala. Ipak nisu mogli nadmašiti energičan i uvjerljiv nastup naših cura koje su ih blago rečeno “rasturile”.  Ocjenjivački sud bila je publika koja je presudila u korist naših cura i njihove prezentacije, te kamenih kućica koje su nekima poklonile da im ostanu trajni suvenir i sjećanje na naš ravnokotarski kraj i kamen.
U kategoriji najboljega poslovnoga projekta visokih škola pobijedili su naši bliski susjedi iz Knina koji su za konkurenciju imali Ekonosmki fakultet iz Zagreba, Privatnu visoku školu iz Zaprešića. Ipak, njihov “sir iz mišine” kao novi proizvod i degustacija istoga donijeli su im pobijedu.    
Sve u svemu učenici SŠ kneza Branimira još jednom su dokazali da su opasni konkurenti gdje god se pojave. To možemo zahvaliti znanju naših profesora, tehničkoj pomoći računopolagatelja Ivice Vulelije i, naravno, podršci ravnatelja Josipa Perana.
A sad ostaju novi “izazovi i prilike” na sadašnjim učenicima naše škole. Mariju i Ivanu možemo s ponosom ispratiti, a njihov projekt sačuvati kako bi se nove generacije naše škole mogle ponovno natjecati. Vjerujte,  rad se isplati, jer ravnatelj naše škole redovito prati učenike i za rezultate ih nagradi (i to novčano!!!).


 

Microsoft Teams

Katalog školske knjižnice

Projekt Pisin toranj - Film

Repozitorij

E-dnevnik

Prijave za maturu i studij